TISK Z BELO ALI UV LAKOM

Beli tisk in UV lak tisk sta napredne tiskarske tehnike, ki omogočajo izjemne rezultate na različnih materialih, še posebej pri specifičnih potrebah za visoko kakovost in posebne učinke.

Beli tisk:
Beli tisk je posebna tiskarska tehnika, ki omogoča tiskanje v beli barvi na temnih ali prozornih površinah, kjer druge barve običajno ne bi bile vidne. Zaradi svoje edinstvenosti je beli tisk izredno uporaben za različne vrste embalaže, nalepk, kartic in drugih promocijskih materialov.

UV lak tisk:
UV lak tisk je napredna tiskarska tehnika, ki uporablja ultravijolično (UV) svetlobo za sušenje ali utrjevanje tiska takoj po nanosu. Ta tehnika omogoča tiskanje z visokim sijajem, trdnostjo in odpornostjo, kar je idealno za ustvarjanje posebnih učinkov na površini tiskovin.

BIGANJE IN ZGIBANJE

Biganje in zgibanje sta dve osnovni tehnikami v tiskarstvu, ki sta ključni za pripravo tiskanih materialov, kot so brošure, katalogi, letaki, koledarji in drugi tiskani produkti, ki zahtevajo natančne obdelave. Obema tehnikama se pogosto zatečemo v fazi postprodukcije tiskanih materialov, saj omogočata oblikovanje, prilagodljivost in boljšo funkcionalnost izdelkov.

Biganje (imenovano tudi “tiskarsko izrezovanje”) je postopek, pri katerem se na materialu ustvari utor ali zareza, kar omogoči lažje zlaganje ali oblikovanje papirja ali drugega materiala. Gre za fizično obdelavo, pri kateri se ustvarijo nežne zareze na površini materiala, ne da bi pri tem prišlo do prekinjanja celovitosti materiala.

Zgibanje je postopek, pri katerem se tiskovina zloži na več mestih, da se ustvari končna oblika, kot so zložene brošure, katalogi ali letaki. Gre za postopek, pri katerem se papir ali drugi materiali fizično upognejo ob vnaprej določenih linijah, ki so običajno prej bigane.

PLASTIFIKACIJA IN LAMINACIJA

Plastifikacija je postopek, pri katerem se tiskan material (kot so dokumenti, vizitke, brošure, letaki ali drugi tiskani izdelki) pokrije s plastjo zaščitne plastike. Ta plast običajno ne spremeni videza tiskovine, ampak jo ščiti pred zunanjimi vplivi, kot so vlaga, umazanija in poškodbe.

Laminacija je podoben postopek kot plastifikacija, vendar vključuje dodajanje tanjšega sloja plastike (laminata) na tiskovino s pomočjo toplote in pritiska. Laminacija je običajno bolj robustna kot plastifikacija, saj ustvarja trpežnejšo zaščito, kar je še posebej koristno pri materialih, ki so izpostavljeni večji obrabi.

ŠPIRALJENJE IN ŠIVANJE Z ŽICO

Špiraljenje in šivanje z žico sta dve priljubljeni tehniki za vezavo tiskanih materialov v tiskarstvu, ki omogočata, da se tiskovine, kot so brošure, katalogi, zvezki, navodila in drugi dokumenti, združijo v funkcionalno in estetsko privlačno celoto. Obe tehniki imata svoje prednosti in specifične prednosti glede na vrsto izdelka, ki ga ustvarjate.

Špiraljenje je postopek vezave tiskanih materialov s pomočjo plastične ali kovinske spirale, ki prehaja skozi perforirane luknje na robovih posameznih listov. Ta tehnika omogoča enostavno in hitro povezovanje več strani, da se ustvari zvezek, brošura ali katalog. Špirala je običajno nameščena na desnem robu tiskanine, kar omogoča enostavno odpiranje in prelistavanje strani.

Šivanje z žico je tehnika vezave, pri kateri se strani tiskanega materiala povežejo z žico. Gre za postopek, kjer se žica preplete skozi luknje, ki so vnaprej izdelane na robovih papirja, in jih drži skupaj. Šivanje z žico je pogosto uporabljeno za vezavo tanjših ali srednje debelih tiskanih materialov, kot so brošure, knjige, časopisi in letaki.

PERFORACIJA

Perforacija v tiskarstvu je postopek, pri katerem se na tiskanem materialu naredijo drobne luknje ali razpoke, da omogočijo enostavno trganje ali odstranjevanje določenega dela tiskovine. Ta postopek se uporablja predvsem za izdelke, ki jih je treba enostavno ločiti, kot so kuponi, vstopnice, nalepke, kuponi za popuste, darilne kartice ali druge vrste tiskovin, kjer je potreben natančen in preprost način za odtrganje.

Kako deluje perforacija?
Perforacija se doseže s pomočjo posebnega orodja, ki na tiskovini ustvari serijo drobnih lukenj ali majhnih zareznic. Luknje so običajno postavljene v vrsto, lahko pa so različne velikosti, oblike in razmiki, odvisno od potreb po dizajnu in funkcionalnosti. Luknje so dovolj majhne, da ne vplivajo na celovitost materiala, hkrati pa omogočajo, da se določen del tiskovine enostavno odstrani z rahlim trganjem.

MEHKA VEZAVA

Mehka vezava je vsestranska in stroškovno učinkovita tehnika, ki je idealna za številne vrste tiskanih materialov, kot so brošure, katalogi, časopisi, učbeniki in drugi. Kljub temu da ni tako trpežna kot trda vezava, njene prednosti, kot so nižji stroški in večja fleksibilnost, omogočajo široko uporabo v tiskarski industriji. Idealna je za tiskovine, ki jih uporabniki pogosto pregledujejo in jih ne potrebujejo za dolgotrajno ohranjanje v nespremenjeni obliki.

TRDA VEZAVA

Trda vezava v tiskarstvu je postopek, ki se uporablja za izdelavo trdih, trpežnih vezav knjig, albumov, revij, brošur in drugih tiskovin, ki zahtevajo dolgotrajno zaščito. Ta vrsta vezave vključuje uporabo trdnih materialov, kot so karton, plastika ali usnje, za zaščito notranjih strani tiskovine. Trda vezava zagotavlja večjo vzdržljivost in bolj prestižen videz v primerjavi z mehko vezavo, kar jo naredi primerno za izdelke, ki jih želite dolgo ohranjati v dobrem stanju ali ki imajo pomemben estetski ali funkcionalni pomen.

ZLATOTISK

Zlatotisk je posebna tiskarska tehnika, ki omogoča nanesite zlat ali metalni sloj na površino tiskanih materialov, kot so papir, karton, tekstil ali plastika, s pomočjo pritiska in toplote. Ta tehnika daje tiskovinam eleganten, luksuzen videz in se pogosto uporablja v kombinaciji z drugimi tiskanimi elementi, da izpostavi določene dele tiskanega materiala. Zlatotisk se uporablja predvsem pri izdelavi prestižnih tiskovin, kot so knjige, vizitke, embalaže, vabila, diplome, darilni paketi in drugi promocijski materiali.

KONTURNI RAZREZ FOLIJ

Konturni razrez folij je postopek, pri katerem se folije, kot so samolepilne nalepke, reklamne grafike ali drugi materiali, režejo v specifične oblike ali konture, ki ustrezajo željam naročnika. Ta tehnika omogoča natančno oblikovanje nalepk, transparentov, logotipov ali drugih tiskovin, ki morajo imeti edinstvene oblike ali sledi konturam izdelka. Konturni razrez omogoča izdelavo nalepk, ki niso le v obliki klasičnih kvadratov ali pravokotnikov, temveč tudi v najrazličnejših nepravilnih oblikah, kot so krogi, zvonci, logotipi in druge kompleksne figure.

CNC RAZREZ

CNC razrez v tiskarstvu je postopek, ki uporablja računalniško numerično krmiljenje (CNC) za natančno in avtomatizirano obdelavo materialov, kot so papir, karton, folija, plastika, les in drugi materiali, ki se uporabljajo v tiskarski industriji. CNC razrez omogoča visoko natančnost, hitro in učinkovito obdelavo materialov v specifične oblike ali dimenzije, kar je še posebej uporabno pri tiskanih izdelkih, ki zahtevajo precizno obdelavo in oblike, kot so embalaža, samolepilne nalepke, vizitke, katalogi, brošure, plakati in drugi promocijski materiali.

RINKANJE IN VARJENJE

Rinkanje in varjenje cerade sta postopka, ki se uporabljata pri izdelavi in obdelavi cerad, ki se pogosto uporabljajo v različnih industrijah, kot so gradbeništvo, kmetijstvo, promocija (transparenti, reklamne zastave), logistika in prevoz tovora. Cerade so običajno izdelane iz trpežnih materialov, kot so PVC (polivinilklorid) ali PE (polietilen), in so namenjene zaščiti pred vremenskimi vplivi, umazanijo ali poškodbami.

KAŠIRANJE

Kaširanje je postopek v tiskarstvu in proizvodnji, pri katerem se en material (običajno papir, karton, nalepka ali tkanina) nanese na drugo površino s pomočjo lepila ali drugih vezivnih snovi. Gre za tehniko, ki omogoča izboljšanje lastnosti materialov, kot so trdnost, fleksibilnost, estetski učinek ali zaščita. Kaširanje se uporablja v različnih industrijah, predvsem pa je priljubljeno v tisku, embalaži, oglaševanju in izdelavi različnih promocijskih materialov.

UV LAMINACIJA

UV laminacija je postopek, ki se uporablja za zaščito tiskanih materialov, hkrati pa izboljša njihov videz z dodajanjem sijaja ali mat učinka. UV laminacija vključuje nanos specializirane prevleke, ki se strdi (utrdi) z uporabo ultravijolične svetlobe (UV svetlobe). Ta tehnika je priljubljena v tiskarstvu, še posebej za tiskovine, ki zahtevajo dodatno zaščito, kot so brošure, katalogi, vizitke, plakati, embalaža in promocijski materiali.

Vrste UV laminacije:

  • Mat UV laminacija: Ta vrsta laminacije daje tiskovinam rahlo zamegljen videz, kar daje subtilen in profesionalen videz. Mat laminacija je pogosto izbira za tiskanine, ki želijo imeti elegantno in neodsevano površino.

Sijajna UV laminacija: Sijajna laminacija daje tiskovinam visok sijaj, kar povečuje barvitost in kontrast tiskanih slik. To je pogosto uporabljena izbira za plakata, brošure in druge promocijske materiale, kjer je videz svetel in privlačen ključnega pomena.

MONTAŽA NA TERENU

Montaža tiskovin na terenu se nanaša na postopek nameščanja tiskanih materialov, kot so plakati, transparenti, nalepke, reklamne table, billboardi in drugi promocijski materiali, na določeni lokaciji ali na prostem. Ta postopek je ključen za učinkovito postavitev oglasov in promocijskih materialov, ki so namenjeni pritegnitvi pozornosti javnosti v različnih okoljih, kot so ulice, sejmi, trgovine, poslovni prostori, gradbišča, športni objekti in drugi javni prostori.

© All Rights Reserved 2025 / CRE8 d.o.o.